Kalkulator kalorii

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne:

Skorzystaj z naszego kalkulatora kalorii i dowiedz się
ile wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Sam Good

catering dietetyczny kobieta fit 2
Trwa wczytywanie
dieta pudełkowa cukrzycowa łosoś

Tygodniowe

Aktualne menu:

Kalkulator kalorii SamGood

Żeby optymalnie dopasować dietę do swoich potrzeb dobrze jest wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ na ilość kalorii, których potrzebujesz wpływa wiele czynników. Obliczenie dziennego zapotrzebowania jest jednak kluczowe, aby osiągnąć założony cel: zbudować masę mięśniową, schudnąć czy przytyć. Można spróbować zrobić to samodzielnie, ale dużo łatwiej jest skorzystać z kalkulatora. Zobacz, jak działa!

Zapotrzebowanie kalorii – od czego zależy?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, które są potrzebne organizmowi w ciągu dnia, aby pokryć jego wydatki energetyczne przy zachowaniu optymalnych warunków. Nie da się określić ogólnego zapotrzebowania dla kobiet czy mężczyzn, ponieważ każda osoba ma inne cechy fizjologiczne, inaczej wygląda i ma inny cel. Wydatki energetyczne organizmu różnią się znacząco u konkretnych osób i są zależne nie tylko od intensywności treningów, ale także od takich sytuacji jak ciąża czy karmienie piersią. Planując dietę najlepiej jest spróbować ustalić zapotrzebowanie idealne dla siebie.

Na ilość potrzebnych kalorii wpływają następujące czynniki:

 • wzrost,
 • waga,
 • wiek,
 • płeć (mężczyźni potrzebują więcej kalorii, ponieważ organizm męski ma więcej tkanki beztłuszczowej niż kobiecy),
 • indywidualny metabolizm,
 • poziom aktywności,
 • stan zdrowia (osoba, która leży potrzebuje mniej kalorii niż ktoś, kto jest w trakcie intensywnej rehabilitacji),
 • fizjologia (np. ciąża lub karmienie piersią).

To, jakie jest dzienne zapotrzebowanie kalorii zależy również postawionego celu. Jeśli chcesz schudnąć, niezbędny będzie deficyt kaloryczny, który oznacza, że musisz spalać więcej kalorii niż dostarczać w pożywieniu. Z kolei, jeśli celem jest nabranie masy ciała, niezbędne jest wytworzenie nadwyżki kalorycznej, czyli stanu, w którym zjada się więcej niż organizm spala.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kalorii?

Jednym ze sposobów jest samodzielne wyliczenie zapotrzebowania kalorii, korzystając z wzoru matematycznego stosowanego przez dietetyków, czyli wzoru Harrisa – Benedicta. Wygląda on następująco:

 • dla kobiet: 655,1 + (9,563 x masa ciała) + (1,85 x wzrost) – (4,676 x wiek),
 • dla mężczyzn: 66,5 + (13,75 x masa ciała) + (5,003 x wzrost) – (6,775 x wiek).

Wzór ten bierze pod uwagę tylko niektóre czynniki wpływające na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, nie uwzględniając tego, czy ćwiczysz intensywnie czy twój tryb życia jest na przykład siedzący. Jeśli więc nie chcesz liczyć ilość kalorii samodzielnie, możesz skorzystać w wygodnej opcji, którą są gotowe kalkulatory kalorii. Darmowy kalkulator znajdziesz na stronie SamGood, dzięki czemu wybór odpowiedniego wariantu diety będzie jeszcze łatwiejszy. 

Dieta dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego

Wiedząc, ile potrzebujesz codziennie kalorii, by zrealizować swój cel, możesz ułożyć plan diety. Niestety, wiedza o tym, jakie masz zapotrzebowanie kaloryczne nie wystarczy, by szybko zaplanować posiłki na cały tydzień. Trzeba jeszcze obliczyć kaloryczność poszczególnych dań, a to jest dość czasochłonne i bywa trudne. Rozwiązaniem może być dobrany idealnie do twoich potrzeb catering dietetyczny. W ofercie SamGood oferujemy kilka wariantów kaloryczności, niezależnie od typu diety! Możesz zamówić dietę 1200 kcal, 2000, jak i 3000! Oferujemy diety dla osób, które chcą schudnąć, intensywnie uprawiają sport, a także dla cukrzyków i wegetarian. 

Jeśli twoim celem jest odchudzanie albo nabranie masy ciała, mamy dwie specjalnie opracowane diety.

 • Dieta Odchudzająca, składająca się z 5 posiłków w 3 kalorycznościach do wyboru: 1200, 1500 i 1800 kcal. Została opracowana przez specjalistów od dietetyki, dlatego nie jest głodówką, a smacznym i zdrowym sposobem odżywiania. Jest zbilansowana, co oznacza, że dostarcza organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Zawiera wszystkie rodzaje produktów, również mięso i ryby, a szczególny nacisk położony jest na obecność warzyw i zdrowych tłuszczów.
 • Dieta Sportowa, składająca się z 5 posiłków w następujących kalorycznościach: 1800, 2000, 2500 i 3000 kcal. Charakteryzuje ją zwiększona ilość białka, a także odpowiednie proporcje między węglowodanami, białkiem i tłuszczami. Jest bogata w chude ryby, mięso, jajka i dobrej jakości nabiał.

Pozostałe diety, które możesz u nas zamówić to:

 • dieta Codzienna,
 • dieta Wegetariańska,
 • dieta Cukrzycowa.

Obliczenie, ile kalorii dziennie potrzebujesz jest szczególnie przydatne wtedy, gdy ćwiczysz albo się odchudzasz. Niezwykle pomaga w osiąganiu postępów i przyspiesza widoczność efektów. Najłatwiej jest pilnować planu, gdy nie musisz martwić się posiłkami i zastanawiać, czy dobrze policzyłeś ich kaloryczność. Dużym ułatwieniem jest dieta pudełkowa. Zamów nasz catering dietetyczny i przekonaj się, jak bardzo pomaga w utrzymaniu codziennej rutyny żywieniowej!

Sam Good

Poznaj nasze diety!